To pytanie zadaje sobie zapewne większość rekruterów. Nie chodzi tu oczywiście o wybór deterministyczny, a raczej o pokazanie zalet i niedoskonałości obu tych procesów.
Rekrutacja zewnętrzna, to na pewno większe koszty, dłuższy czas i większe ryzyko braku doboru odpowiednich kandydatów. Dlatego w ostatnich latach coraz większy nacisk kładziony jest na pozyskiwanie pracowników z dostępnych już zasobów wewnątrzfirmowych.
Dobrą praktyką jest prowadzenie procesu rekrutacyjnego na obu polach, czyli procesowi zewnętrznego poszukiwania kandydatów, towarzyszy również proces wewnętrznego researchu. Menedżerowie, często wrzucają taką informację w pracownicze kanały informacyjne, ogłaszając, że odbywa się rekrutacja na dane stanowisko, do danego działu i zespołu. Jest to model informowania o wakatach. Istnieje jednak jeszcze drugi model rekrutacji wewnętrznej, czyli protekcja. Protekcja, to wybór nieformalny, spośród dobrze znanych menedżerowi kandydatów.
Co jest skuteczniejsze wg badań? Jakie zyski i starty dla firm niosą te dwa modele rekrutacji wewnętrznej? Zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu, zamieszczonego na łamach Harvard Business Review: